Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
8 postów 16 komentarzy

gryf

gryf - "Zbrodnia jest zbrodnią, agresja jest agresją, bez względu na to, jak wielu obywateli godzi się na takie praktyki. W pojęciu większości nie ma nic świętego. Tłum dokonujący samosądu stanowi przecież większość na swoim terenie." -M.Rothbard

Sztuka biurokracji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Urzędnik nie dostaje więcej pieniędzy za to, że efekt jego pracy wygląda dobrze. Nie ma więc motywacji, aby efekty jego pracy wyglądały dobrze.

Jedyną możliwością zarobienia więcej w przypadku urzędnika jest wzięcie łapówki. Urzędnik ma więc dużą motywację, aby ustawić przetarg dla znajomej firmy, bo z tego ma wymierne osobiste korzyści.

Stąd też efekty prac urzędników są zwykle karykaturą tego, czym być miały.

 
Po lewej: nowy budynek Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, ul. Kociuszki 131. Wizytówką tego ponoć dużego i europejskiego miasta jest m.in. wyryty dla potomności w kamieniu, pięknie wyjustowany napis Arialem.


KOMENTARZE

  • @Nathanel
    Tak jak i POWINIEN zdawać sobie sprawę ze swojej misji i wiele innych rzeczy... Pozostających w sferze myślenia życzeniowego! W rzeczywistości pozytywne i negatywne efekty działań prywatnych podmiotów na bieżąco weryfikuje rynek, a motywuje je dbałość o własny majątek; urzędnik: (1) wydaje cudze pieniądze, jak wyda za dużo, to (2) ma okazję żebrać o wydojenie jeszcze większej kasy z budżetu (ba! Jakby pokazał, że sobie taniej może poradzić, to jeszcze by mu na następny rok mniej dali- i jak tu mieć chęć oszczędzać?); urzędnik najczęściej (3) nie ma konkurencji: czy jesteś zadowolony czy nie z jego usług, jesteś dla niego pewnym klientem i (4) nie będzie się starał, żeby ulepszyć biznes, bo po co? Jak pokaże, że może zrobić dwa razy tyle, to będzie musiał tyle robić- za tą samą kasę... Prywatna firma by zbankrutowała, a (5) szefem wszystkich urzędników jest banda jeszcze większych urzędników, którzy zaciągają na to wszystko niebotyczne pożyczki w Twoim i moim imieniu.

    Szefa prywatnej firmy ochroniarskiej nie przekupisz, żeby kupił auta, od których odpadają koła, bo działałby na swoją własną szkodę. W policji- jak by tego sprytnie nie tłumaczyć- to się zdarza...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031